Facebooktan alıntı...

Uyuşturucu yalanı.
Kenevir... Hemen aklınızda esrar gelmesin. Kenevir, "cannabaceae" familyasında yer alan tek yılllık bir bitki...
Bu cinse ait üç farklı bitki türü var.Cannabis Indica... C.Sativa.... ve C. Ruderalis...
Bu üç tür arasında keyif verici ”marihuana” olarak bilinen ve dilimize ”Hint keneviri” olarak geçmiş olan C. Sativa’dır. Bu sebeple “kenevir” demek ”uyuşturcu” demek algısı yaratıldı. Ve kuşkusuz bu algı yaratılmasının nedeni vardı. Geleceğiz...
Faydalı kenevir türü C. Indica...
Kenevir tohumu oldukça etkili bir besin kaynağı. Sağlıklı protein ve mineraller açısından çok zengin. İşte kenevir tohumunun sağlığa faydaları:
Dünyanın etkili beslenme dergisi Nutrition & Metabolism'de yazıldığına göre, kenevir tohumunun yüzde 30'u sağlık açısından büyük önem taşıyan omega-3 bitki besin temelli linoleik asit ve alfa-linoleik asit içeriyordu. Ayrıca kenevir tohumlarında, vücut hücrelerinin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, hücre yenilenmesi, sinir sistemi ve kaslar üzerinde etkili olan gama-linoleik asit vardı.
Kenevir tohumunda yüzde 25 oranında vücudun temel gereksinimleri olan protein, E Vitamini, fosfor, potasyum, magnezyum, sülfür, kalsiyum, demir ve çinko bulunuyordu. Örneğin, biftekten alacağınız proteinler benzer ölçüde kenevir tohumundan karşılanabilir. Bu yönüyle kenevir tohumu mükemmel bir besin kaynağı.
Ya sağlık? İçindeki yararlı iki yağ asidi doğada başka hiçbir yerde yok. AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltıyor; romatizma, sara, astım, uykusuzluk, psikolojik bozukluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta yararlı olduğu biliniyor. Örneğin... Yapılan çalışmalar kenevir tohumunun kan pıhtılaşmasını önleyerek, kalp krizi sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.
İçerdiği bol miktarda omega-3 ve yeterli miktardaki omega~3 sayesinde kenevir cilt sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Kenevir tohumunda bulunan gama-linolenik asit, regl öncesi ağırılara ve duygusal yoğunluğa sebep olan etmenleri yok ediyor. Kenevir tohumu hem çözünebilir hem de çözünemez lifler içerdiği için sizi uzun süre tok tutmasının yanı sıra sindirim sistemi' nin düzenlenmesine de yardımcı oluyor.
Kenevir... Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolay. Bir arabanıngövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla. Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnek. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kir[etmiyor, tamamen doğa dostu. İlaç üretiminin dışında en çok kâğıt yapımında, tekstilde kumaş yapımında,207 biyoyakıt yapımında ve otomotiv sektöründe, plastik gibi petrokimya ürünlefin yerine kullanılabiliyor.
Gerek yağı, gerekse tohumundan faydalanılan kenevir, gerçek bir çevre dostu. Öyle ki dünyanın hemen her yerinde yetiştirilebilen kenevirin bir dönüm büyüklüğündeki ekim alanı, 25 dönüm orman arazisinin ürettiği kadar oksijen üretebiliyor. Orman ağaçlarının büyümesi yıllar alırken kenevir dört ay gibi kısa bir sürede yetişiyor.
Bir dönümlük kenevir ekim alanından, dört dönümlük orman arazisinin ürettiği miktarda kâğıt elde edilebiliyor. Daha da önemlisi üç kez geri dönüşümü mümkün olan ağaca karşılık kenevirden elde edilen kâğıt tam sekiz kez yeniden dönüştürülebilir.
Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz. Yani... Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabiliyor. Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuz. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.
Böylesine beslenme kaynağı, sağlık ve çevre dostu, ekonomik kenevir neden yasaklandı? Meselenin en hassas yerine geldik...
Kenevir, ABD’de 1930’1ar öncesinde yasaklandı. Bunun nedeni kenevirin, dönemin dev şirketlerinin kazancını baltalamasıydl. Şöyle...
William R. Hearst (1863-1951), ABD’de gazete ve dergilerin Çoğunun sahibiydi. Ormanları vardı ve kâğıt üretiyordu. Eğer kenevirden kâğıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi.
-Rockefeller kim biliyorsunuz. Biyoyakıt olan kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı.
Andrew W. Mellon (1855-1937), petrol devi Gulf Oil (Chevron), alüminyum devi Alcoa'nın sahibiydi. DuPont şirketinin hissedarıydı, petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. General Motors kurucularındandı. Kenevir, kazancım büyük sekteye uğratabilirdi....
ABD’nin en zenginleri...
Kazançlarını daha fazla artırmanın önündeki en büyük engel olan keneviri ortadan kaldırmak onlar için kolay oldu. Çünkü Andrew W. Mellon maliye bakanı idi ve ABD Başkanı Herbert C. Hoover’ın en yakınlarından biriydi. Devlet yapısında ”Narkotik büro" (FBNDD) oluşturuldu başına da Harry ]. Anslinger getirildi. Aslinger, Mellon’un eşi Nora'nın kardeşiydi...
Amaçları keneviri ortadan kaldırmaktı!
Basın desteği şarttı. Kenevirin tehlikeli olduğunun öne sürülmesi ve “marihuana” adıyla en zararlı uyuşturucu olarak yaftalanması Hearst’ün gazeteleri-dergileri aracılığıyla kolayca gerçekleştirildi.
Marihuananın oybirliğiyle yasaklanması, kenevirin üretiminin yasaklanması demekti. Düğmeye basıldı. ABD'de 1937’de çıkarılan Marihuana Vergi Yasası ile kenevir çok zararlı bitki yapıldı. Yanında kenevir taşıyan yoksul göçmenler bile sınır dışı edilmeye başlandı.
Karalama kampanyaları ve artan baskılar sonucu kenevirden elde edilen ilaçlar ve petrokimya ürünleri yasaklandı. Böylece tüm amaçlarına ulaşan Rockefeller ve arkadaşları güçlerine güç kattı.
Bugün.... Kenevirin üretimi ve satışı dünyanın bazı ülkelerinde tamamen yasaklı. Kenevir ”ölüm bitkisi” ilan edildi. Bunun
sonucu dünya asıl zehir istilasına uğradı:
Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı.
Kâğıt üretimi için, ormanlar katledildi.
Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı.
Dünyamız plastik çöpler, zararlı atıklar ile dolduruldu.
Evet... Öyle bir bitki düşünün ki...
Yüksek kalite kâğıt, kumaş, ilaç, kozmetik ve sabun üretminde kullanılabiliyor. Aynı bitki dünyanın gün geçtikte da da yok olmasına sebebiyet veren petrol ve petrokimya alan] alternatif sağlıyor. AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi radyoterapi tedavilerinin etkilerini azaltıyor. İlaçların en zengin hammaddesi...
Şimdi bu bitkinin yasal olmadığını düşünün! Elinizdeki ki bın yazılma sebebini bundan daha iyi ne anlatabilir?
SAKLI SEÇILMIŞER den alıntı

Hiç yorum yok: